ŞAŞIRTMACALAR  
**Kapı gıcırdatıcılardan mısınız, ocak kıvılcımlandırıcılardan mı?
**Gül dili bülbül dibi gibi gül dili bülbül dibi gibi
**Al şu takatukaları takatukacıya götür takatukacı takatukaları takatukalatmazsa takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan alda gel
**Cemil ile cemile , cuma günleri cüce canibin cicili bicili cult evinde cucuklu yerlermiş, sonra cüce canibin cici annesinin cırcır böceklerini dinlerlermiş.
**Bülbül güle gül dedi gül gülmedi gitti bülbül güle gül bülbüle yar olmadı gitti.
**Sizin allı ballı kapaklı baykuşunuz bizim allı ballı kapaklı baykuşumuza nasıl allı ballı kapaklı baykuş demiş...
**Siz bizim Çekoslovakyalılaştırdıklarımızdanmısınız,Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?
**Ey dibi kara kabuğu kuru kaba kara ağaç beni gördün de mi kurudun ey dibi kuru kabuğu kara kara ağaç beni görmedin de mi kurudun
**Çatalca'da topal çoban, çatal, sapan yapar, satar; niçin yapar, niçin satar Çatalca'da topal çoban çatal, sapan.
**Çağatay'da çarmıha çakılan çarın çavuşu, çamurlu çamçağı çakıllı çayda çalkalarken, çantasından çamaşırlarını çaldırdı.
 **Bu kara kantar kırk kilo kara katran tartar
**Dal tartar kartal kalkar , kartal kalkar dal tartar.
**Haklı Hakkı, Hakkari'ye hakkını istemeye gitmiş. Haksız Hakkı, Haklı Hakkı'nın hakkını vermeyince, Haklı Hakkı Hakkari'de Haksız Hakkı'nın hakkından gelmiş.
**Sen ne zamandan beri tekere mekere şekere mekere bir porsuksan ben de o zamana kadar şekere mekere tekere mekere bir porsuğum.
**Şemsipaşa pasajında kırk kulpu kırık tunç tas has hoş kayısı hoşafı
**Biz onlara ders verelim derken onlarda bize ders vermişler,şimdi gidip onlara bir ders daha verelim de biz onlara ders verirken gelip bize ders vermek neymiş görsünler.
**Yaprağın üstünde bir tırtıl, yaprağı yiyor kıtır kıtır, yaprağı yeme pis hain tırtıl.
**Bir tarlaya kemeken ekmişler.İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri kürkü yırtık erkek kel kör kirpi diğeri kürkü yırtık dişi kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin kürkünü kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin kürküne;kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin kürkünü de kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin kürküne eklemişler.
**Acaba sarımsaklasak da mı saklasak samanı, Sarımsaklamasak da mı gelir zamanı, Sarımsaklamasak da gelirse zamanı, Niye sarımsaklayalım o zaman samanı.
**Adem madene gitmiş. Adem madende badem yemiş. Madem ki Adem madende badem yemiş, niye bize getirmemiş.
**Be birader buraya bak, başı bereli burma bıyıklı bastı bacak bayan berberiyle bizim Bedri bey birlikte bir pirinci birinci buluşta birbirine dizip Bursa pazarına indi.
**Bir berber bir berbere "Bre berber, gel birader, biz beraber Berberistan'da bir berber dükkanı açalım." demiş.
**Bu mumcunun mumu umumumuzun mumudur.
**Cüce çinici Celali Hoca gizlice marpuççular içindeki züccaciyecilere gidip içi Çince yazılı cicili bicili cam çubukları cepceğizine indirmiş.
**Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar.
**Eller bazlamalandı da, biz bazlamalanamadık.
**İt iti itti, bit iti itti, it biti itti. Bit gitti, it gitti. İtti, bitti, gitti.
**Kırk kanatlılardan Kırklarelili kırkayak kıkırdayarak kırık kırak yerken kırık kanadına kırıntılar döküldü.
**Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: "Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz." demiş.
** Ben bademe baktım, badem bana baktı; ben bademden bıktım, badem benden bıktı.
**Keşkekçinin keşkeklenmiş keşkek kepçesi.
**Kırk küp, kırkının da kulpu kırık küp.
**Sizin bacaya konmuş allı ballı kabaklı baykuşa kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler. Bizim bacaya konmuş allı ballı kabaklı baykuş demiş ki: "Nasılsın allı ballı kabaklı bay kuş? "
**Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın, kapı gıcırdatıcılardan mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım, ne kapı gıcırdatıcılardanım.
**Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: "Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz." demiş.