YEMEKLER // ŞERBETLER  
GÜL ŞERBETİ

Gül şerbeti okka gülü denilen reçellik gülden yapılır. Ama bu gül renksizdir ve her yerde bulunmaz. Bundan ötürü bülbül yuvası ya da mayıs gülü denilen çok kokulu, koyu pembe gülden yapılan şerbet hem daha renkli olur, hem de daha hoş kokar.


BİRİNCİ YOL:

MALZEME:

1 kilo gül şurubu elde etmek için

500 gram gül çiçeği yaprağı,
1 kilo toz şekeri,
25 gram limon tuzu,
1 limon,
1/4 litre su,

Gülün (özellikle Isparta gülü) yapraklarının beyazları makasla kesilip atılır. Yarım kilo gül çiçeği yaprağını temiz bir süzgeçte bol suyla ve birkaç defa güzelce yıkanır.Sonra bir kavanoza koyup üzerine 1/4 litre suyla limon tuzunu kattıktan sonra sıkılmış bir limonun suyu dökülür ve kavanozun ağzını sıkıca kapanır. Gülün kokusunu ve rengini suya geçmesi için kavanozu bir kenara koyup bir hafta beklenir. (Güneşe konursa üç gün beklemesi yeterlidir). Gül çiçeği yaprakları renklerini verip solgunlaşınca kavanozdan çıkarıp atılır. Elde kalan kırmızı ve ekşimtırak suya bir ölçüye iki ölçü hesabiyle şeker katılırı. Yani 1/4 litre suya 1/2 kilo şeker katıp erimeye bırakılır. Diğer yanda kalan yarım kilo şeker de 1/4 litre suda eritmeli. Sonra bu su güllü şerbetle iyice karıştırılır.
Karışımı tülbendi bir huniden geçirerek süzdükten sonra ya temizce yıkanıp kurulanmış olan eski kavanoza veya 1 litrelik bir şişeye konur. Hava almayacak biçimde ağzı sıkıca örtülüp şurub serin bir yerde saklanır. Misafirlere gül şerbeti ikram edileceği vakit limonata bardaklarına gül şerbetinden iki parmak kadar koyulur. İçine birer parça buz attıktan sonra bardaklar soğuk suyla doldurulur. Bir kaşıkla karıştırdıktan sonra servis yapılır.
Eğer bu gül şurubu, uzun bir süre bozulmadan saklanılmak istenirse şekerin miktarı iki kiloya çıkarılmalıdır. Daha koyu renkli şerbet için ise okka gülüne veya öbür güllere bir miktar da koyu renkli ve çok kokulu gül katılmalıdır. Renk için içerisine gelincik şerbeti de konulabilir.

(Pudra  şekeri bir tepsiye serip üzerine beyazı alınmış gül yaprağı ile şeker ezilerek kırk gün güneşte bırakılır ve bir kavanoza doldurulur. Bir su bardağına iki üç kaşık ilave ile karıştırılarak içilir ki buna da gül şemsiyesi derler.)


İKİNCİ YOL:

125 gr reçellik gül yaprağı
5 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker
1 adet limonun suyu

Bir kap içerisinde gül yaprakları ve şekeri beraberce karıştırın. Gül yaprakları tamamen ufalanıp dağılıncaya dek parmaklarınızla ezip yoğurun. Su ve limon suyunu katıp, şeker erinceye dek karıştırın. Daha sonra şerbeti buzdolabında 4-5 saat bekletin. Servis yapmadan önce şurubunu ince bir tülbentten geçirip süzün.

 
Geri